Przejdź do głównej zawartości

Garść jesiennych inspiracji.

Na przekór aurze panującej za oknem... Na przekór myślom, że to JUŻ nadchodzi zima , mam dla Was kilka  jesiennych kompozycji. Może uda mi się Was  jeszcze zainspirować. Zdjęcia pochodzą z wystawy "Zieleń to życie", gdzie wystawcy i studenci florystyki pokazali swoje prace.

***
Słoneczniki i chmiel. 
Na tle brzozowych gałęzi tworzą sielską kompozycję.


Pomysł warty zapamiętania. Podobne zestawienie można wykonać w ogrodzie. Widziałam w jednym z ostatnich odcinków  "Mai w ogrodzie", jak pewien ogrodnik tworzył konstrukcje z brzozy i na ich tle robił nasadzenia z bylin i kwiatów. Ja osobiście bardzo lubię taki styl i na wiosnę coś wymyślę u siebie...


Innym pomysłem na wykorzystanie brzozy  jest naczynie oklejone pociętymi wzdłuż gałązkami.
Podobne widziałam niedaleko mojego domu w sklepie ogrodniczym.
Aaaa - i w większych marketach ogrodniczo-budowlanych.


***

Także gałęzie innych drzew - jak widać - mogą służyć jako przestronna konstrukcja.
 Widzę, że za pomocą drucika przytwierdzono szklane probówki i poukładano to,
 co o tej porze roku można zebrać w ogrodzie. 




Oj,  miałam ja już kiedyś miałam pomysł na wykorzystanie gałęzi jako ozdoby. 
Ta widoczna na zdjęciu pochodzi z działkowej jabłoni. Pomalowałam ją na biało,
 obsadziłam w dużej donicy i zawiesiłam latarenki....


*** 
 
Tu pomysł na kompozycję na stół . Z ostatnich jesiennych kwiatów. 
Do przytwierdzonych tym razem do deski szklanych fiolek możemy poukładać to , 
co uda się jeszcze zebrać w ogrodzie lub na spacerze w parku.  
Mogą to być kwiatostany mimozy, gałązki dzikiej róży ... wszystko.


***
Innym ogrodowym skarbem, który mocno kojarzy mi się z jesienią ( z resztą nie tylko mi) - jest miechunka. 
Dostałam ją w pakiecie razem z działką, którą kupiłam kilka sezonów temu. Poprzednia właścicielka - babcia-- staruszeczka - miała w zwyczaju dosadzać pod siatką ogrodzenia różne roślinki, które dostawała od koleżanek z działek. Tym sposobem mam u siebie kilka starych odmian roślin, które były powszechnie uprawiane przez nasze babcie. A które teraz "powracają do łask" .


Na wystawie w Warszawie stała się głównym elementem wysokiej kompozycji w naczyniu.



 ***

I na koniec moje ukochane wianki.

 Zachwycił mnie ten kamienny wypełniony rozchodnikiem.


Kamienie okazały się nietypowe - bo z gąbki florystycznej, która do złudzenia je przypominała .
 


Inny wianek - z filcu - ocieplił dobraną kolorystycznie układankę z gerber.


Proste plastikowe naczynie florysta okleił pociętym w prostokąty filcem. Tak myślę, że do tak przygotowanego naczynia można zestawiać kwiaty pochodzące z każdej pory roku. Równie dobrze wkomponowałyby się ty wrzośce. A Wy jak to widzicie?


Dla miłośników złotej jesieni - wianek z chryzantemą w roli głównej.


Tak na niego patrzę...  i myślę sobie,  że podobny mogłabym zrobić na 1 listopada.

Zasiałam szczyptę inspiracji?
Mam nadzieję, że tak.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić fascynator ?

Zróbmy sobie fascynator .  Taki padł pomysł na nasze kolejne twórcze spotkanie  z koleżankami-florystkami.  FASCYNATOR. A cóż to takiego jest?  Okazuje się , że każda z nas przynajmniej raz w życiu widziała tą wyjątkową, elegancką ozdobę głowy kobiety. Ale nie każda z nas wie, jak to się nazywa. Fascynator to nazwa wywodząca się z angielskiego słowa "fascinator". Nazywany  także "kapeluszem koktailowym", popularny był szczególnie w 20-leciu międzywojennym. W latach 70-tych minionego wieku odszedł w zapomnienie. Mam wrażenie, że swoje odrodzenie przeszedł podczas ślubu  Williama i Kate. Wtedy to księżna Beatrycze zaprezentowała się w kreacji, w której centralnym punktem były właśnie fascynator. źródło: internet  Widzę, że od tamtej pory fascynatory cieszą się niegasnącą sympatią. Księżna Kate też często sięga po tą ozdobę, jako uzupełnienie swoich kreacji. źródło: internet źródło: internet   ----------------------

Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach

Po drodze do Szklarskiej Poręby zatrzymaliśmy się w sklepie firmowym Huty Szkła  Kryształowego Julia. Sklep mieści się bezpośrednio przy hucie, którą można zwiedzić z przewodnikiem.    Huta Julia to jeden z niewielu istniejących dziś producentów szkła kryształowego w Polsce. Ręcznie produkowane i szlifowane kryształy są wysyłane do sklepów nie tylko w naszym kraju, ale podobno na całym świecie. Ta zabytkowa fabryka znajduje się w sercu Karkonoszy, w Piechowicach. i co czyni ją bardziej atrakcyjną - dostępna jest dla zwiedzających. Turyści mogą z bliska podziwiać ręczny proces produkcji szklanych arcydzieł oraz uczestniczyć w warsztatach, gdzie można poznac tajniki sztuki szklarskiej. Ja ze względu na ograniczenia czasowe zwiedziłam tylko sklep -  i nie żałuję.  Podziwiałam szklane figurki zwierząt:     Kryształowe kwiaty:   Jeśli zapytacie mnie, który kolor kryształów wybieram.  Odpowiem : zielony, butelkowo-zielony.

Wielkanocne zające na Gardeni 2018

Pozostało kilka dni do świąt. Czas wyciągnąć wielkanocne dekoracje i ozdobić dom . Kolejny raz stawiam na zające.  Nawet na ostatnich Targach Ogrodniczych Gardenia przyłapałam się na tym, że omijam kury i kurczaki, a  robię zdjęcia porcelanowym figurkom zajęcy. Mają w sobie coś takiego, co przyciągnęło moja uwagę...     Natomiast trzy lata temu na Gardenii zwróciłam uwagę  na figurki zajęcy i kur z materiału. Przyznam , że stały się inspiracją dla mojego rękodzieła. Krótko po targach uszyłam  ocieplacze na jajka w formie królika. Rozpoczęła się też moja przygoda z szyciem kur i królików typu Tilda.  Nie jest już tajemnicą, że z każdego wyjazdu na targi do Poznania przywożę w głowie masę nowych  pomysłów.  O tym, co dokładnie zainspirowało mnie w roku 2015, możecie przeczytać w tym poście: Dekoracji wielkanocnych - nie ma końca ;))