Przejdź do głównej zawartości

Zamek w Pieskowej Skale W Ojcowskim PN - lubiany przez filmowców



Lubię polskie filmy. Lubię oglądać filmy nagrywane w miejscach, które znam. W miejscach, które zwiedziłam. Jednym z nich jest zamek w Pieskowej Skale. Jeśli się tam wybierzecie - zapoznajcie się  koniecznie z jego historią, ale przede wszystkim próbujcie odszukać te zakątki, które uwieczniono w wielu polskich i zagranicznych filmach. Ja,  krótko po  wycieczce do Ojcowskiego Parku Narodowego  raz jeszcze obejrzałam film "Nie kłam kochanie". Muszę przyznać, że z inną przyjemnością. Do wielu filmów wracam nie tylko ze względu na treść, ale także scenerię...


***

Historia tego miejsca sięgająca XIV wieku. Zamek na Pieskowej Skale położony jest w Dolinie Prądnika,  około 30 km od Krakowa. 



  To piękne miejsce nie tylko cieszy się popularnością wśród turystów. Od dawna przypadło  do gustu także polskim oraz zagranicznym twórcom filmowym. Wielu zdecydowało się na wykorzystanie go w swych produkcjach filmowych.  Chociażby Jerzy Hoffman realizował na zamku poszczególne sceny  trylogii Sienkiewicza. To tu nagrywano sceny do "Janosika"

  "Ogniem i mieczem"

Wewnętrzny dziedziniec zamku otoczony arkadami był jednym z miejsc pokazanych w filmie .

To właśnie tu Jan Skrzetuski (Michał Żebrowski) spotyka Michała Wołodyjowskiego (Zbigniew Zamachowski) i uwalnia Bohuna (Aleksander Domogarow) w końcowej scenie filmu.


"Pan Wołodyjowski"

 Już w latach 60-tych , w zamkowym ogrodzie urządzonym w stylu włoskim Zagłoba (Mieczysław Pawlikowski) przekonywał Wołodyjowskiego (Tadeusz Łomnicki), aby  porzucił zakonny habit. 

"Potop" 

 Kręcono tu scenę, w której Kmicic (Daniel Olbrychski) rozmawia z Radziwiłłem (Leszek Teleszyński).

 "Królowa Bona"

 "Pierścień i róża"
Zamek W Pieskowej Skale to zamek władcy Paflagoni. Tu umiejscowiono akcję baśni. To tu w ogrodzie szukano okularów króla. Pamiętam scenę, jak biegała w ogrodzie przy zamku Kasia Figura - pamiętacie? Ja pamiętam tę baśń z dzieciństwa.

"Janosik"

Oooo... to miejsce kojarzy chyba każdy Polak. To tu swoją siedzibę miał  hrabia Horvath ( Mieczysław Czechowicz). W jednym z odcinków serialu to właśnie tu ścigał zbója Janosika (Marek Perepeczko)

 "Podróż za jeden uśmiech"

Kto pamięta przygody Dudusia?

 "Stawka większa niż życie"

Tu nagrywano sceny do odcinka pt. Akcja "Liść dębu".


"Nie kłam kochanie"

No właśnie... Scena na tarasie, gdzie (Piotr Adamczyk) oświadczył się  Ani (Marta Żmuda-Trzebiatowska). To tu zatrzymali się w drodze do Krakowa. W ogrodzie angielskim spacerowali i ustalali wspólną wersję historii swojej znajomości, którą mieli przedstawić  rodzinie.
widok z tarasu na ogród

"Szkoła żon" - teatr
***

Pieskowa Skała wyglądała  jak miasto.


Obecnie  na zamku w Pieskowej Skale mieści się muzeum, 
które można zwiedzać przez cały rok.

Jeśli  wiecie,  jaki film kręcono jeszcze w tym miejscu - 
-piszcie w komentarzu.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić fascynator ?

Zróbmy sobie fascynator .  Taki padł pomysł na nasze kolejne twórcze spotkanie  z koleżankami-florystkami.  FASCYNATOR. A cóż to takiego jest?  Okazuje się , że każda z nas przynajmniej raz w życiu widziała tą wyjątkową, elegancką ozdobę głowy kobiety. Ale nie każda z nas wie, jak to się nazywa. Fascynator to nazwa wywodząca się z angielskiego słowa "fascinator". Nazywany  także "kapeluszem koktailowym", popularny był szczególnie w 20-leciu międzywojennym. W latach 70-tych minionego wieku odszedł w zapomnienie. Mam wrażenie, że swoje odrodzenie przeszedł podczas ślubu  Williama i Kate. Wtedy to księżna Beatrycze zaprezentowała się w kreacji, w której centralnym punktem były właśnie fascynator. źródło: internet  Widzę, że od tamtej pory fascynatory cieszą się niegasnącą sympatią. Księżna Kate też często sięga po tą ozdobę, jako uzupełnienie swoich kreacji. źródło: internet źródło: internet   ----------------------

Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach

Po drodze do Szklarskiej Poręby zatrzymaliśmy się w sklepie firmowym Huty Szkła  Kryształowego Julia. Sklep mieści się bezpośrednio przy hucie, którą można zwiedzić z przewodnikiem.    Huta Julia to jeden z niewielu istniejących dziś producentów szkła kryształowego w Polsce. Ręcznie produkowane i szlifowane kryształy są wysyłane do sklepów nie tylko w naszym kraju, ale podobno na całym świecie. Ta zabytkowa fabryka znajduje się w sercu Karkonoszy, w Piechowicach. i co czyni ją bardziej atrakcyjną - dostępna jest dla zwiedzających. Turyści mogą z bliska podziwiać ręczny proces produkcji szklanych arcydzieł oraz uczestniczyć w warsztatach, gdzie można poznac tajniki sztuki szklarskiej. Ja ze względu na ograniczenia czasowe zwiedziłam tylko sklep -  i nie żałuję.  Podziwiałam szklane figurki zwierząt:     Kryształowe kwiaty:   Jeśli zapytacie mnie, który kolor kryształów wybieram.  Odpowiem : zielony, butelkowo-zielony.

Wielkanocne zające na Gardeni 2018

Pozostało kilka dni do świąt. Czas wyciągnąć wielkanocne dekoracje i ozdobić dom . Kolejny raz stawiam na zające.  Nawet na ostatnich Targach Ogrodniczych Gardenia przyłapałam się na tym, że omijam kury i kurczaki, a  robię zdjęcia porcelanowym figurkom zajęcy. Mają w sobie coś takiego, co przyciągnęło moja uwagę...     Natomiast trzy lata temu na Gardenii zwróciłam uwagę  na figurki zajęcy i kur z materiału. Przyznam , że stały się inspiracją dla mojego rękodzieła. Krótko po targach uszyłam  ocieplacze na jajka w formie królika. Rozpoczęła się też moja przygoda z szyciem kur i królików typu Tilda.  Nie jest już tajemnicą, że z każdego wyjazdu na targi do Poznania przywożę w głowie masę nowych  pomysłów.  O tym, co dokładnie zainspirowało mnie w roku 2015, możecie przeczytać w tym poście: Dekoracji wielkanocnych - nie ma końca ;))