środa, 16 sierpnia 2017

Zamek w Pieskowej Skale W Ojcowskim PN - lubiany przez filmowcówLubię polskie filmy. Lubię oglądać filmy nagrywane w miejscach, które znam. W miejscach, które zwiedziłam. Jednym z nich jest zamek w Pieskowej Skale. Jeśli się tam wybierzecie - zapoznajcie się  koniecznie z jego historią, ale przede wszystkim próbujcie odszukać te zakątki, które uwieczniono w wielu polskich i zagranicznych filmach. Ja,  krótko po  wycieczce do Ojcowskiego Parku Narodowego  raz jeszcze obejrzałam film "Nie kłam kochanie". Muszę przyznać, że z inną przyjemnością. Do wielu filmów wracam nie tylko ze względu na treść, ale także scenerię...


***

Historia tego miejsca sięgająca XIV wieku. Zamek na Pieskowej Skale położony jest w Dolinie Prądnika,  około 30 km od Krakowa.   To piękne miejsce nie tylko cieszy się popularnością wśród turystów. Od dawna przypadło  do gustu także polskim oraz zagranicznym twórcom filmowym. Wielu zdecydowało się na wykorzystanie go w swych produkcjach filmowych.  Chociażby Jerzy Hoffman realizował na zamku poszczególne sceny  trylogii Sienkiewicza. To tu nagrywano sceny do "Janosika"

  "Ogniem i mieczem"

Wewnętrzny dziedziniec zamku otoczony arkadami był jednym z miejsc pokazanych w filmie .

To właśnie tu Jan Skrzetuski (Michał Żebrowski) spotyka Michała Wołodyjowskiego (Zbigniew Zamachowski) i uwalnia Bohuna (Aleksander Domogarow) w końcowej scenie filmu.


"Pan Wołodyjowski"

 Już w latach 60-tych , w zamkowym ogrodzie urządzonym w stylu włoskim Zagłoba (Mieczysław Pawlikowski) przekonywał Wołodyjowskiego (Tadeusz Łomnicki), aby  porzucił zakonny habit. 

"Potop" 

 Kręcono tu scenę, w której Kmicic (Daniel Olbrychski) rozmawia z Radziwiłłem (Leszek Teleszyński).

 "Królowa Bona"

 "Pierścień i róża"
Zamek W Pieskowej Skale to zamek władcy Paflagoni. Tu umiejscowiono akcję baśni. To tu w ogrodzie szukano okularów króla. Pamiętam scenę, jak biegała w ogrodzie przy zamku Kasia Figura - pamiętacie? Ja pamiętam tę baśń z dzieciństwa.

"Janosik"

Oooo... to miejsce kojarzy chyba każdy Polak. To tu swoją siedzibę miał  hrabia Horvath ( Mieczysław Czechowicz). W jednym z odcinków serialu to właśnie tu ścigał zbója Janosika (Marek Perepeczko)

 "Podróż za jeden uśmiech"

Kto pamięta przygody Dudusia?

 "Stawka większa niż życie"

Tu nagrywano sceny do odcinka pt. Akcja "Liść dębu".


"Nie kłam kochanie"

No właśnie... Scena na tarasie, gdzie (Piotr Adamczyk) oświadczył się  Ani (Marta Żmuda-Trzebiatowska). To tu zatrzymali się w drodze do Krakowa. W ogrodzie angielskim spacerowali i ustalali wspólną wersję historii swojej znajomości, którą mieli przedstawić  rodzinie.
widok z tarasu na ogród

"Szkoła żon" - teatr
***

Pieskowa Skała wyglądała  jak miasto.


Obecnie  na zamku w Pieskowej Skale mieści się muzeum, 
które można zwiedzać przez cały rok.

Jeśli  wiecie,  jaki film kręcono jeszcze w tym miejscu - 
-piszcie w komentarzu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz