niedziela, 20 sierpnia 2017

Jaskinia Ciemna i Góra Koronna w Ojcowskim Parku Narodowym.

Dziś kolejny post z serii tych podróżniczych. Trwają wakacje, wiec myślę, że temat na czasie. Szczególnie polecam osobom, które lubią odkrywać mroczne zakątki na szlakach górskich.
 
Muszę przyznać, że ja nigdy w życiu nie byłam w jaskini. Jaskinia Ciemna w Ojcowskim Parku Narodowym była pierwsza. Znajduje się w masywie Góry Koronnej. Aby się do niej dostać, trzeba kawałek podejść pod górę - około 10 minut.


 Kolejną jaskinią, które zwiedziłam była Jaskinia Łokietka oraz Jaskinia Nietoperzowa, ale to ta pierwsza (Ciemna) zrobiła na mnie największe wrażenie. Może dlatego, że zwiedza się ją z płonącą świeczką w ręku. Klimat jest niepowtarzalny. Ciekawostką jest, że  woda jaskiniowa kapiąca od czasu do czasu ze sklepienia ma właściwości przynoszenia szczęścia i zwiększania ilorazu inteligencji. Mnie zmoczyła nie raz ;-)

Zimują tu liczne gatunki nietoperzy. Nam udało się kilka zobaczyć. 


Przy wejściu trwają wykopaliska archeologiczne. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w Jaskini Ciemniej żyli Neandertalczycy.

***
Góry Koronnej, w której znajduje się Jaskinia Ciemna jest także doskonałym punktem widokowym. Wędrując w górę  trafiłam  na  takie miejsca. Myślę, że stąd najlepiej widać   Dolinę Prądnika i Bramę Krakowską.


Przy Bramie Krakowskiej sprawdzano przed laty, jacy kupcy spieszą do Krakowa i z jakimi towarami.


za nami Brama Krakowska


***
Najciekawszą skałą na Górze Koronnej jest tzw. Rękawica.
 Ona rzeczywiście przypomina ogromną ludzką dłoń.


Legenda głosi, że to skamieniała dłoń Boża.  W czasach, gdy Tatarzy nękali Ojców, właśnie w  Jaskini Ciemnej postanowiła schronić okoliczna ludność. Był jednak  pewien problem. Wejście do groty było doskonale widoczne z dołu. Uciekinierzy modlili się  o ratunek - prosili, aby Bóg osobiście zasłonił wejście dłonią. I tak już stało. Na pamiątkę tego wydarzenia pozostała Rękawica.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz