piątek, 11 sierpnia 2017

Osada Młynarska Boroniówka w Ojcowskim Parku Narodowym

Zwiedzając Ojcowski Park Narodowy dotarłam w bardzo ciekawe miejsce. Malowniczo położone, przepełnione historią... Mam na myśli Osadę Młynarską Boroniówka .  Ten zabytkowy kompleks łączący stary młyn i tartak leży w Dolinie Prądnika - na trasie między Grodziskiem a Ojcowem.Współczesny wygląd to zasługa pary architektów, która poświęciła dwa lata pracy, żeby własnymi siłami uratować niszczejący młyn i tartak. Przywrócili  im ich dawną świetność.
Można  zapoznać  się z ciekawą historią tego miejsca. Przewodnik opowiadał o  dwóch braciach, którzy odziedziczyli ziemię przed wojną. Ojciec  podzielili majątek między dwóch synów - jeden był młynarzem, drugi prowadził tartak.


 Z końcem XX wieku miejsce to opustoszało. Zaniedbane, zaczęło niszczeć. Dziś , po remoncie  , w którym nowi właściciele starali się zachować każdy element konstrukcji - miejsce to otwarte jest dla  turystów.

Można  zwiedzić gospodarstwo i jej nietypowych mieszkańców . Dlaczego nietypowych? - ta świnia wyglądała mi na mieszankę owcy ze świnią: 


***

Na zewnątrz można  przysiąść w agroturystycznej kawiarence... Przy małych stoliczkach nakrytych szydełkowymi obrusami można napić się wina z miejscowej winnicy lub pysznej kawy.

Mój wzrok przyciągają kosze wiklinowe obsadzone ziołami:


- to wszystko wyhodowane w tej szklarni:2 komentarze:

  1. A mnie najbardziej przyciągnął cytat z ostatniego zdjęcia:) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń