niedziela, 23 lipca 2017

Ojcowski Park Narodowy i Chochołowy Dwór.

Zastanawiacie się , gdzie wyjechać w to lato? A może by tak do Ojcowskiego Parku Narodowego. Jest  najmniejszy ze wszystkich parków narodowych  w Polsce. Kilka dni wystarczyło mi, aby w spokojnym tempie go zwiedzić. Jeśli zachwyca Was przyroda i skalne krajobrazy - to jest miejsce dla Was . 

Pierwszy projekt rezerwatu przyrody w tym miejscu powstał w 1924 roku z inicjatywy profesora Władysława Szafera - nota bene patrona gimnazjum w Płocku, do którego uczęszczają moje dzieci ;-) W Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego mieści się ekspozycja przyrodnicza jego imienia. 


Maczuga Herkulesa
Obecnie park obejmuje doliny dwu niewielkich rzek - Prądnika i Sąspówki - oraz przyległe fragmentu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ruiny zamku w Ojcowie, zamek na Pieskowej Skale, Maczuga Herkulesa, Kaplica na wodzie, czy Brama Krakowska to miejsca, które znałam tylko z książek i z telewizji. Dopiero w  trakcie licznych wędrówek udało mi się dotrzeć do kilku urokliwych miejsc, o których jeszcze napiszę.

***

Ponieważ ważnym elementem każdej podróży jest baza noclegowa, W Ojcowskim Parku Narodowym polecam "Chochołowy Dwór" w Jerzmanowicach (ok.15 km od Krakowa) - tam nocowaliśmy. Hotel, restauracja i kawiarnia  w jednym. Wszystko zrobione w góralskim stylu.Taka typowa karczma. Nie byłabym sobą, gdybym nie uwieczniła na zdjęciach dekoracyjnych bibelotów - bardzo inspirujących. Zobaczcie:Moją uwagę  przyciągnęły  parawany oddzielające stoliki. W drewnianej ramie obsadzone były  ręcznie dziergane makatki :

To po takich wyjazdach rodzą się w mojej głowie pomysły na rękodzieło, na nowe dekoracje ... 

---

Na zmęczonych turystów czekają
 nienagannie przygotowane pokoje...


 ... oraz cisza, świeże powietrze i bardzo "miękka woda " w kranach, 
-  to dobra, których w moim mieście nie ma.

2 komentarze:

 1. Szkoda że tak daleko, ale może kiedyś będę w pobliżu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co literatura mówi o tym miejscu?
   - żył tu jakiś pisarz?

   Usuń