Przejdź do głównej zawartości

Ogólnopolskie Warsztaty "Mistrz - Uczeń" .





Czas przygotowań do świąt, warsztatów i 
świątecznych kiermaszów  uważam za otwarty. 

W połowie listopada uczestniczyłam w Ogólnopolskich Warsztatach "Mistrz- Uczeń" organizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury w moim mieście. Tym razem wcieliłam się w rolę ucznia, aby móc uczyć się od ludzi kreatywnych, z głową pełnych pomysłów innych niż moje... 

Do wielu rzeczy w moich poczynaniach twórczych dochodzę sama. Na warsztatach jednak jest okazja popróbować nowych technik. Niektóre z nich znam i stosuję od lat, o innych  gdzieś tam słyszałam i w końcu miałam okazje wypróbować. Tak było na przykład rok temu z preparatem Powertex.

Anioł z Powertexem


W tym roku robiłam pierwszy raz wylewki gipsowe, które mogą mieć zastosowanie w tworzeniu konstrukcji do różnych dekoracji. Na zdjęciach poniżej widać Anioła, którego przymocowałam do gipsowej podstawy. Mało tego - zatopiłam w podstawie dużą świecę tea-light , jako dodatkowy element ozdobny.





***

Zimna porcelana - to kolejna technika , której  podstawy poznałam na warsztatach. Bardzo popularna i polecana do tworzenia ozdób choinkowych. Przedmioty wykonane z zimnej porcelany są trwałe, nie kruszą się tak jak te z masy solnej.


Do przygotowania zimnej porcelany potrzebne są następujące składniki w odpowiedniej proporcji:


zimna porcelana:
 
5 łyżek (płaskich) Wikolu
2 łyżki oleju
 pół łyżeczki gliceryny
 5 łyżek (czubatych) mąki ziemniaczanej




Płynne składniki mieszamy, dodajemy mąkę i zarabiamy. Na dłoń bierzemy trochę kremu Nivea i urabiamy masę. ( jak się klei - dodajemy mąki ziemniaczanej).

 ***
 Większość z nas nie wyobraża sobie świąt bez Mikołaja.



Podobne Mikołaje widziałam w Jusk'u. Te, które robiliśmy  na warsztatach , wykonane są na styropianowym stożku i oklejone polarem.





***

Była też okazja przygotować dekorację dla miłośników stylu rustykalnego. świąteczna kompozycja wykonana z naturalnych elementów: szyszek, mchu , suszonych plastrów pomarańczy, lasek cynamonu i z drewna. Podoba się?


Szkielet gwiazd przygotowaliśmy z drewnianych szpatułek laryngologicznych - dostępnych w aptece ;-)


Ciekawa jestem, która dekoracja Was zainspirowała. Ja mam pomysły na dekoracje z wykorzystaniem gipsu. Co to będzie? Zapraszam do lektury grudniowych postów.

Komentarze

  1. Podziwiam Twój zapał i talent. Ucz się nowych rzeczy jak najdłużej, będziesz długo młoda :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki. Uwielbiam to co robię.
    Pozdrawiam.Buziaki.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić fascynator ?

Zróbmy sobie fascynator .  Taki padł pomysł na nasze kolejne twórcze spotkanie  z koleżankami-florystkami.  FASCYNATOR. A cóż to takiego jest?  Okazuje się , że każda z nas przynajmniej raz w życiu widziała tą wyjątkową, elegancką ozdobę głowy kobiety. Ale nie każda z nas wie, jak to się nazywa. Fascynator to nazwa wywodząca się z angielskiego słowa "fascinator". Nazywany  także "kapeluszem koktailowym", popularny był szczególnie w 20-leciu międzywojennym. W latach 70-tych minionego wieku odszedł w zapomnienie. Mam wrażenie, że swoje odrodzenie przeszedł podczas ślubu  Williama i Kate. Wtedy to księżna Beatrycze zaprezentowała się w kreacji, w której centralnym punktem były właśnie fascynator. źródło: internet  Widzę, że od tamtej pory fascynatory cieszą się niegasnącą sympatią. Księżna Kate też często sięga po tą ozdobę, jako uzupełnienie swoich kreacji. źródło: internet źródło: internet   ---...

Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach

Po drodze do Szklarskiej Poręby zatrzymaliśmy się w sklepie firmowym Huty Szkła  Kryształowego Julia. Sklep mieści się bezpośrednio przy hucie, którą można zwiedzić z przewodnikiem.    Huta Julia to jeden z niewielu istniejących dziś producentów szkła kryształowego w Polsce. Ręcznie produkowane i szlifowane kryształy są wysyłane do sklepów nie tylko w naszym kraju, ale podobno na całym świecie. Ta zabytkowa fabryka znajduje się w sercu Karkonoszy, w Piechowicach. i co czyni ją bardziej atrakcyjną - dostępna jest dla zwiedzających. Turyści mogą z bliska podziwiać ręczny proces produkcji szklanych arcydzieł oraz uczestniczyć w warsztatach, gdzie można poznac tajniki sztuki szklarskiej. Ja ze względu na ograniczenia czasowe zwiedziłam tylko sklep -  i nie żałuję.  Podziwiałam szklane figurki zwierząt:     Kryształowe kwiaty:   Jeśli zapytacie mnie, który k...

Czeskie knedle w Harrachov.

Będąc w Czechach koniecznie trzeba skosztować tamtejszych knedli. To coś innego, niż jedzenie góralskie, czy regionalna kuchnia u nas na Mazowszu. Polecała mi je znajoma florystka Marta - i miała racje. Czeskie knedle są wyjątkowe.  W Harrachov czekał na nas czeski bałwan. Restauracja pod Jasanem zachęcała Polaków od samego wejścia menu,  które opisano  w naszym ojczystym języku. Ja zwróciłam uwagę na zimowe dekoracje.    No i stało się - jadłam knedle w małej knajpce w Harrachov :-) A to wszystko w pobliżu mamuciej skoczni narciarskiej: Obiekt ten, na którym w 2014 odbywały się mistrzostwa świata w lotach, nie nadaje się już do użytku. Po prostu rozpada się.  Chociaż widzieliśmy dwóch śmiałków, którzy po niej zjeżdżali. *** Czeskie knedle podane były z gulaszem.  Do tego czeskie piwo: Smakowało wybornie. Maja córka próbowała knedli z jagodami:  Był t...