środa, 27 lipca 2016

Można się kąpać, czyli wakacje nad jeziorem.

W domu moich dziadków panowało przekonanie, że od 24 czerwca - czyli od świętego Jana można było kąpać się w rzekach, jeziorach i stawach. Tak twierdzi też moja mama i tą samą maksymę przekazuję ja moim dzieciom. Dlaczego tak jest? Kiedyś wierzono, że w Noc Świętojańską następuje oczyszczenie wody. Wiem, że dużo osób postępuje według tej zasady. Inna prawda jest taka, że do końca czerwca  "kwitną jeziora" i dopiero w lipcu kąpanie się w nich jest bezpieczne dla skóry. Wiecie o czym piszę?
Trwają wakacje, pogoda dopisuje, więc jak tu odmówić sobie takiej przyjemności. Wybierając się nad jezioro, staram się wybierać  plaże oznaczone, bezpieczne, z ratownikiem. Ponieważ moje dzieci lubią skakać do wody, -- pozwalam im, ale tylko w miejscu wyznaczonym.
Czas spędzony nad jeziorem to dla nas czas relaksu.
Bardzo lubimy przebywać nad pobliskim Jeziorem Białym w województwie mazowieckim. Panuje tu tak mały ruch, że nawet miejscowe łabędzie nie boją się ludzi i zakładają gniazda w pobliżu kąpielisk. 


 Jeśli tylko czas pozwoli, wybieramy się też na Mazury i tam korzystamy z dobrodziejstw przyrody. Mogę nawet stwierdzić, że spływy kajakowe stały się już tradycją naszych rodzinnych wypadów. Poświęcę im oddzielny post. 

***

Dziś chcę Wam pokazać miejsce, które odkryliśmy w tym roku. Niedaleko Giżycka,  nad Jeziorem Niegocin leży mała miejscowość Strzelce. Tam - przy samym brzegu - znajduje się kemping i klimatyczna "Tawerna Wachta". 


Polecam to miejsce ze względu na smaczną kuchnię 
i panujący tam spokój .Ciekawa jestem - lubicie spędzać czas nad jeziorem?


6 komentarzy:

 1. A skąd w tytule coś jest o kompie?:)Kompom na wakacjach mówimy-nie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Było... ale tylko w tytule.
   A tak na poważnie - lubicie się kąpać w jeziorach?
   Gdzie najczęściej spędzacie wakacje?
   Bo ja też nie przy kompie.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Chyba autorka miała na myśli kąpiel, a nie kompa-jak niektórzy nazywają komputer. Ale Twój komentarz fajny ��

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ten błąd (może celowy) spowodował, że się ktoś odezwał w komentarzach.

   Usuń
 3. Nie przepadam za jeziorami, chyba że są czyste i ciepłe, co u nas raczej jest rzadkością. Ale faktycznie wakacje się z nimi kojarzą:)

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja też mam blisko do jeziora Białęgo, ale w woj. pomorskim, lecz w piękne , słoneczne dni pełno ludzi na plaży. Pozdrawiam z Kaszub

  OdpowiedzUsuń